Spor hizmetlerinde unvanlar belirlendi

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor alanında eğitim veren fakülte, yüksekokul veya bölümleri uzun yıllardır pek çok mezun vermesine rağmen maalesef mezunların kullanacakları unvanlar, kamu ve sektördeki iş tanımları ile istihdam alanları belirlenmemişti.

Kocaeli üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Rekreasyon bölümü mezunu bir kişinin 2010 yılında bu nedenle açtığı davaya bağlı olarak konu mahkemeye taşınmış oldu.

Başvuru Mart ayında Yükseköğretim Kurulu Toplantısında incelendi ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının görüşü de dikkate alınarak sonuç nihayet geçtiğimiz ay açıklandı. Buna göre, Beden Eğitimi ve Spor yüksekokul/fakülteleri, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokul/fakülteleri ile Sağlık Bilimleri Fakültelerinin;

Spor Bilimleri bölüm ve programlarından mezun olanlar, "Spor Bilimcisi" unvanı alacaklar. Üniversiteler, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatları, spor federasyonları, spor kulüpleri, sportif performans ve araştırma merkezleri, yetenek seçimi ve gelişimi merkezleri, fiziksel uygunluk (fitness) merkezleri, sporcu eğitim merkezleri ve belediyelerde istihdam edilebilecekler. İş tanımları ise, her yaş grubundan bireylerin, spor branşlarına seçimi, yönlendirilmesi, geliştirilmesi, yetenek modellemesi, performans analizi, her tür spor dalında kondisyonerlik, antrenman programlarının hazırlanması ve antrenörlük uygulamaları ve bunlara dayalı araştırma geliştirme çalışmaları.

Spor Yöneticiliği bölüm ve programlarından mezun olanlar, "Spor Yöneticisi" unvanı alacaklar. Üniversiteler, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatları, spor federasyonları, spor kulüpleri, fiziksel uygunluk (fitness) merkezleri, sporcu eğitim merkezleri ve belediyelerin Spor Yönetim Birimlerinde çalışabilecekler. İş tanımları ise, her türlü sportif fiziki yapılara sahip, kamu ve özel kurumların tesislerini yönetmek ve sportif organizasyonları koordine etmek.

Antrenörlük bölüm ve programlarından mezun olanlar, "Antrenör" unvanı alacaklar. Üniversiteler, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatları, spor federasyonları, spor kulüpleri, fiziksel uygunluk (fitness) merkezleri, sporcu eğitim merkezleri, yetenek seçimi ve gelişimi merkezleri ve yerel yönetimlerde görev alabilecekler. İş tanımları ise, her yaş grubundan bireylerin, spor branşlarına seçimi, yönlendirilmesi, geliştirilmesi, modellemesi, her tür spor dalının kondisyonerliği ile antrenman programlarının hazırlanması, yönetilmesi ve uygulanması.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölüm ve programlarından mezun olanlar, "Beden Eğitimi/Spor Öğretmeni" unvanı alacaklar. Üniversiteler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullar, halk eğitim merkezleri, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatları, spor federasyonları, spor kulüpleri, fiziksel uygunluk (fitness) merkezleri, sporcu eğitim merkezleri ve belediyelerde çalışabilecekler. İş tanımları ise, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve orta öğretim okullarında oyun hareket eğitimi, temel spor eğitimi, halkoyunları ve dans eğitimi etkinlikleri ile her yaş düzeyinde ve uzmanlaşma koşuluyla engellilerde Beden Eğitimi ve Spor programlarının hazırlanması, geliştirilmesi ve uygulanması.

Rekreasyon bölüm ve programlarından mezun olanlar, "Rekreasyon Eğitmeni" unvanı alacaklar. Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokul/Fakültelerinin Rekreasyon bölümleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlıklarına bağlı öğrenci kulupleri, Milli Eğitim Kurumları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatları, Gençlik Merkezleri, Özel Kurum ve Kuruluşlar, Yerel Yönetimler, Spor Turizm Sektörü, Sportif Animasyon, Park ve Rekreasyon alanlarında çalışabilecekler. İş tanımları ise, her yaş ve düzeyde, hareket,oyun ve spora dayalı serbest zaman etkinlik hizmetleri.


Kaynak: Spor Bilimleri Derneği

http://www.sporbilimleri.org.tr/duyuru/spor_hizmetlerinde_unvanlar_nihayet_belirlendi

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn