BESYO Mezunlarının ve 4 yarıyılı bitirenlerin Antrenör Belgesi alması

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Beden Eğitimi ve/veya  Spor Eğitimiyle İlişkili Yükseköğretim Kurumları Öğrencileri ve Mezunlarına Belge Verilmesi:

Madde 22- Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yükseköğretim kurumları öğrencileri ve mezunlarının kademeler itibariyle sadece bir branşta olmak kaydıyla talep ettikleri antrenör belgesini alabilmesi için;

 

22.1. Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından mezun olup herhangi bir spor dalında ihtisas eğitimi almayan ancak Voleybol branşında seçmeli ders alanlara 1. Kademe antrenör (Yardımcı Antrenör) belgesi verilir.

22.2. Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan, voleybol dalında ihtisas yapmış (seçmeli uzmanlık alanı) olanlara 1. Kademe antrenör (Yardımcı Antrenör) belgesi verilir. Bu kişilere Madde 9.2’de belirtilen koşullara bağlı olmaksızın, her yıl açılan 2. Kademe antrenör (Antrenör) kursu programı derslerine katılarak ya da katılmadan sınava girip başarılı olmaları koşuluyla 2. Kademe (Antrenör) antrenör belgesi verilir. Bu sınavda başarısız olanlar, 9.2. maddede belirtilen koşulları sağladıktan sonra 2. Kademe antrenör (Antrenör) kursuna katılabilir.

22.3. Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının “Antrenörlük Eğitimi” (voleybol) dalından mezun olanlara 2. Kademe (Antrenör) antrenör belgesi verilir. Bu kişilere Madde 9.3’te belirtilen koşullara bağlı olmaksızın, her yıl açılan 3. Kademe antrenör (Kıdemli Antrenör) kursu programı derslerine katılarak ya da katılmadan sınava girip başarılı olmaları koşuluyla 3. Kademe antrenör (Kıdemli Antrenör) belgesi verilir. Bu sınavda başarısız olanlar, 9.3. maddede belirtilen koşulları sağladıktan sonra 3. Kademe antrenör kursuna katılabilir.

22.4. Üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının dördüncü yarıyıl derslerini tamamlayıp beşinci yarıyıl derslerini almaya hak kazanan öğrencileri 1. Kademe antrenör kursuna katılabilirler. Bu kurs sonucunda başarılı olanlara, üç yıl süreli geçici 1. Kademe antrenör (Yardımcı Antrenör) belgesi verilir. Geçici 1. Kademe antrenör (Yardımcı Antrenör) belgesi mezun olunduğunda ve veriliş tarihinden itibaren üçüncü yılın sonunda geçerliğini yitirir ve 90 gün içinde Federasyona iade edilir. Geçici antrenör belgesi bir üst kademe antrenör kursuna katılma hakkı sağlamaz. 

 

Yurt dışındaki üniversitelerin beden eğitimi veya spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından mezun olan Türk vatandaşları ile Türk vatandaşlığı hakkını elde eden yabancıların durumu, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından verilen denklik belgesine dayalı olarak değerlendirilir ve ilgilinin durumuna uygun antrenör belgesi düzenlenir.

Kaynak: Türkiye Voleybol Federasyonu. Tarih: 02.10.2012 (Güncel bilgi için Türkiye Voleybol Federasyonundan bilgi alabilirsiniz.)

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn