Hücum

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Voleybolda bir takımın en fazla üç defa topa temas etme hakkı olduğunu söylemiştik. Bu temas sırasında bir oyuncu arka arkaya iki defa topa temas edemez (Blok vuruşu ve ardından ikinci topa müdahale hariç.)

Voleybolda temel amaç topu rakip alanda yere düşürmek, rakibin hata yapmasını sağlamak ve rakibin bu amaçlara ulaşmasını engellemektir.

Topu rakip alanda yere düşürmek ya da rakibe hata yaptırmak için topu karşı sahaya etkili bir şekilde atmak gerekir. Bu etkili atış da hücum vuruşu ile olur.  

Smaç

Smaç vuruşu

Günümüzde voleybolda hücum denildiğinde ilk akla gelen vuruş smaç vuruşudur. Smaç vuruşu neredeyse tüm oyuncular tarafında voleybol becerileri içerisinde en çok sevilen ve en çok uygulanmak istenen vuruştur.

Smaç

Smaç vuruşu :)

Smaç vuruşu dışında hücum şekilleri de vardır. Parmak pas, sıçrayarak parmak pas, plase vuruşu (sıçrayarak ve tek elin parmaklarıyla yapılan vuruş,) smaç plase vuruşu bunlara örnektir.

Voleybolda smaç vuruşu öğretilmeden önce hücumun öneminin kavranması ve diğer hücum şekillerinin bilinmesinde yarara vardır. Öncelikle kolay olan hücum şekilleri öğrenildikten sonra smaç vuruşu ile hücum öğretilmelidir.

Smaç vuruşu genellikle ön bölgedeki oyuncular tarafından yapılır. Elit takımlarda arka oyuncular da arka bölgeden hücum yapabilmektedirler (Arka oyuncunun hücum yapması ile ilgili kurallar dahilinde.)

 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn