Voleybolda Maç İstatistiği (Maç değerlendirmesi)

Kullanıcı Oyu:  / 3
En KötüEn İyi 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Antrenörlerin voleybol takımı oyuncularının maçtaki performanslarını değerlendirmeleri gerekir. Maçları değerlendirmek için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden bir tanesi de sayının sonucuna göre değerlendirme yapmaktır.

Oyuncuların performanslarını değerlendirmek için ortaya somut veriler koymak gerekir. Bu veriler de bu yönteme göre sayı kazanmak ya da sayı kaybetmektir. Bu yöntemi kullandığınızda hangi oyuncunuzun takımınıza ne kadar katkısının olduğunu görebilirsiniz. Ben uyguladım çok da başarılı buldum. Bu istatistikleri oyuncularınıza gösterdiğinizde oyuncularınızın kendilerini somut bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca uygulaması da kolay ve ucuzdur. Her takım tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Nasıl uygulanır?

 

Öncelikle voleybol becerilerini sınıflandırmanız gerekir. Ardından bu becerilerin kalitesini belirlenmesi gerekir. Ben "Voleybol maç istatistik formunu" kullandım. Siz de bu çizelgenin boşunu kullanabilirsiniz ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz. Boş değerlendirme formunu isterseniz de buradan indirebilirsini.

Sayının sonucuna göre değerlendirme yapmak için topun yere düşmesi beklenir. Sayının sonucuna göre oyuncu sayı kazandırdıysa "+" sayı kaybettirdiyse "-" ile değerlendirilir.

Örneğin servis atan oyuncu direk sayı aldıysa "+" servisi fileye takıldıysa ya da servis dışarıya atıldıysa "-" olarak değerlendirilir ve çizelgeye yazılır. Servis atıldıktan sonra oyun devam ederse hiç bir işlem yapılmaz. 

Top her yere düştüğünde artı ya da eksi ile değerlendirme yapılır. Böylece hem oyuncularınızın kazandırdığı ve kaybettiği sayıları hem de takımınızın hangi becerilerde ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Takımınızın eksiklerini görüp antrenmanlarınızı da buna göre planlayabilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin.

 

İndirilebilir dosyalar:

Voleybol maç istatistik formunu (Örnek)

Voleybol maç istatistik formu (Boş)

 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn